• Gelinlerin ne yaşadıkları. Yaşananlar bir dramı anlatıyor


  Kırgızistan’ta ala kachuu denilen bir gelenek var. Dünyada belkide böyle bir gelenek hiç yok!. Bizde kız kaçırma olarak bilinen eylemin farklı biçimi “ala kachuu...
  İsmi bile garip ama yapılanları okuduğunuzda....

  Kadının hiçbir şekilde rızasının hatta haberinin bile olmadığı, anlaşmaya dayanmayan, içinde şiddet barındıran, tecavüzün bile yaşandığı bir zorla evlenme yöntemi.
  Orta Asya’da yaygın olan gelin kaçırmanın sonucunda yapılan evliliklerin ev içi şiddet, tekrarlayan tecavüz, zorunlu kürtaj gibi hak ihlalleriyle ilerleyip nihayetinde boşanmayla sonuçlanması kaçınılmaz. Ne demek istediğimizi daha net anlatmak istiyoruz. şaşırtan ayrıntılar var.
  Bişkek merkezli bir kadın örgütünün tahminlerine göre yılda yaklaşık 11 bin 800 kız kaçırılıyor . Ne için kaçırılıyor dersiniz!

  Kız kaçırmak bizim ülkemizde büyük bir suç halbuki. Ama orada vakalarının çoğu cezayla sonuçlanmıyor. Yasalara göre kız kaçırma'ya üç yıl hapis cezası verilmesine rağmen, kaçırılmaya maruz kalan 700 mağdurdan sadece biri dava açıyor. Davaların sonucu sizce ne oluyor olabilir!
  En kötüsü de bu evlilik biterse kadının bir daha ailesinin yanına dönemiyor olması.

  Kadın onunla evlenmek isteyen biri tarafından kaçırıldığında, o erkeğin yanında bir gün bile kalsa, aralarında cinsel ilişki gerçekleşmemiş bile olsa bekaretini yitirdi sayılıyor ve toplum onu yargılıyor. Bu anlayışın yaygın olduğu bir ülkede kadınlara verilen değerin ne derecede olduğunu hesabedebilir misiniz.
  Kendi suçu olmayan, elinde olmayan nedenlerle başına gelenler!

  Namusu kirletilmiş olarak görülüyorlar. ve kadının evlenebilmek için geriye çok az seçeneği kalıyor: o seçenek sizce ne olabilir!
  Onu kaçıran adamla ya evlenmek ya da evlenmek!
  Böyle bir evliliği reddederse sosyal olarak damgalanacağını bilen kadın başka seçeneği kalmadığına inanıp intiharı seçebiliyor.

  İşte bütün bunları araştıran araştırmacı Russell Kleinbach’ın yaptığı çalışmalarda dikkat çeken detaylar ortaya çıkıyor.
  Gelin kaçırma geleneğinin Kırgızistan’da yasal kabul edildiğini, evliliklerin yüzde 50’sinin ala kachuu evlilikleri olduğunu gösteriyor.
  Kadınların yaşadığı bu toplumsal bir psikolojiyi beraberinde getiriyor.

  Araştırmalara göre, yaklaşık her üç kadından ikisi gelin kaçırmaya maruz kalıyor; en savunmasız durumda olanlar ise Uygur kadınlar.
  Bu yılın başında Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, ala kachuu için verilen en yüksek ceza sınırının daha da yukarı çekilmesini öngören bir yasayı onayladı.

  Ülkede en erken evlenme yaşını yasalar 17 olarak düzenliyor. Bu kadar düşmüş durumda.
  Daha fazla aşağı düşeceği konusunda iddialar var.
  Daha çocuk denecek yaşta kızların başına gelenler bunlar malşesef.
  Bu yaşın altındaki kız çocukları evlenmek için kaçıranlar artık on yıla kadar hapisle cezalandırılıyor.

  Fotoğraf: 1 / 1