• Suriyeli kadınlarla evlilik ve altında yatan nedenler


  Bir Türkle bir Suriyeli kadını evlendirmem için beni davet ettiler. Orada başka bir Suriyeli kadın, 15 yaşındaki kızını bana ikinci eş olarak vermeyi teklif etti. Çok fena oldum, tutuldum, reddetmem çok zor oldu. Nefsim ‘evet’ dememi çok istedi dedi. Bu nasıl bir yaklaşım. İşte Türkiye gerçeği ve devamı

  Al Jazeera'dan İrfan Bozan'ın haberine göre bu sözler, “Bir kadın istismarı olarak Suriyeli kadınların ikinci eş olması” başlıklı araştırmada yer alıyor. İki yıl süren araştırmanını sahibi, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi öğretim üyelerinden Sosyolog Dr. Tuba Duman.
  Dr. Tuba Duman, savaş nedeniyle Suriye’den göç eden kadınlarla 'ikinci eş' adı altında nikahsız olarak yaşanan birlikteliklerin Türkiye’nin önemli bir sosyal sorunu olduğu görüşünde:

  "Yaygın olduğunu söylemek için yeterli veri yok, ama alttan alta işleyen böyle bir mekanizmanın olduğu gerçeklik. Konu üzerinde iki yıldır çalışıyorum, saha araştırması olarak Urfa ve Ankara’yı seçtim. Bu, artık bir sosyal sorun olarak tanımlanıyor. Alttan alta işleyen böyle sorunlu bir talep var."
  ÜZERİNE SURİYELİ KADIN ALIRIM' DİYORUM

  Karım beni kızdırınca onu üstüne Suriyeli kadın almakla tehdit ediyorum. Bana bazen soruyor ‘Gizli bir Suriyeli karın var mı?’ diye. Ben de ‘Henüz yok’ diyorum ki dikkatli olsun” (Y.C., 40, işadamı, erkek, Şanlıurfa - Sosyolog Dr. Tuba Duman'ın araştırmasından)

  LEGAL HİÇBİR YANI YOK

  Tuba Duman'a göre, bu tür evliliklerin sebebi güvenlik arayışı.

  Fotoğraf: 1 / 2